Jak naučit děti milovat ovoce a zeleninu?

Naši kluci jsou velcí milovníci ovoce a zeleniny. Zbaští klidně plný talíř salátu, všech možných zeleninových polívek, mají rádi i tzatziki, špenát a kadeřávek, zelené fazolky (na slanině :)) a všechny druhy ovoce. Když jim dám chleba namazaný pomazánkou a k tomu nakrájenou zeleninu, většinou zbaští jako první zeleninu.

Jak je to možné? Jak se mi podařilo je naučit ovoce a zeleninu milovat? Níže najdete mých 7 tipů, jak naučit své děti milovat tyto barevné vitamíny a s chutí jich spořádat co nejvíc.

 • NECHÁM JE VYHLÁDNOUT
  Kdy nejvíc vyhládneme my dospělí? No přeci když jsme venku a hodně se hýbeme! A ještě více ve vodě!! Když budete chodit s dětmi pravidelně na hodinku či dvě ven (nebo se koupat), budou děti nejen příjemně unavené, ale i hladové.
 • JÍM S DĚTMI
  Děti se učí příkladem. Pokud si dají ovoce a zeleninu s chutí rodiče, děti to odkoukají. A jíst pravidelně s dětmi je bezvadné nejen proto, že to děti odkoukají. Je to i krásný společný rituál.
 • NEJDŘÍV ZELENINA/OVOCE, PAK HLAVNÍ JÍDLO
  Osvědčio se mi nachystat před hlavním jídlem dětem na talířek kousek zeleniny či ovoce (dle toho, zda je hlavní chod slaný či sladký). Zabijete tím dvě mouchy jednou ranou - děti už začnou ukojovat zdravě hlad a vy máte klid na servírování jídla.
 • ZÁBAVNÁ SVAČINKA
  Vyndejte vykrajovátka na perníčky, nakrájejte zeleninu na tenké plátky a spolu s dětmi z nich vykrájejte autíčka, motýlky, houby, zkrátka jakékoliv zábavné tvary. Nebo z kousků zeleniny či ovoce sestavte barevné panáčky, mašinky.. Děti pak rády sní třeba mašince komín a panáčkovi botu. Kreativitě se meze nekladou!
 • ZKOUŠÍM PO ČASE ZNOVU
  Nenechte se odradit, když vašemu děťátku něco nechutná. Po čase mu zkuste nabídnout danou věc znovu. Dětem se chutě vyvíjejí a co nejedly kdysi, si můžou oblíbit později.
 • ZKOMBINUJI S NĚČÍM, CO MÁ RÁD
  Mají vaše děti rády banány a avokádo ne? Umixujte banány s avokádem a kakaem a budou se zalizovat. Chcete dávat dětem něco navíc? Nakupte si superpotraviny a přidávejte je do jejich oblíbených jídel (např. chia semínka do jogurtu, goji do bábovky, atd.).
 • INSPIRUJI SE VE ZDRAVÝCH A "RYCHLÝCH" KUCHAŘKÁCH
  Na internetu se už dá najít zdarma spousta receptů. Kuchařky, ze kterých ráda čerpám já jsou: JÍME ZDRAVĚ (snadné a přitom moderní recepty pro celou rodinu včetně dětí od cca 1 roku). A POLÉVKY A KAŠIČKY PRO NEJMENŠÍ (pro naše nejmensí :)).

S láskou,

Tereza

p.s. A co se nejvíc osvědčilo vám?

 

Jsem milující máma tří dětí a vášnivá terapeutka. Ve své praxi kombinuji dar citlivosti a schopnosti jasně vidět to, co nefunguje. Podporuji ráda hlavně maminky malých dětí, aby mohly žít jako v bavlnce. Můj příběh si můžete přečíst zde>>> A tady si můžete zdarma stáhnout Ebook Maminka v bavlnce: 7 tipů jak si snadno a rychle dobít baterky. Napsala jsem je pro vás všechny jako podporu a dárek ode mě vám>>> Jsem také autorkou Ebooku Maminka v bavlnce: 3x5 tipů jak si vytvořit z mateřské skutečnou dovolenou.Napsala jsem ho pro všechny maminky, které si chtějí doma vytvořit mateřskou snů>>>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.