Na jaře roku 2020 (to jsme byli ještě pouze 4), jsme vyrazili s Davidem a klukama na malý výlet po našem okolí. Bydlíme u Berounky, okolo nás jsou Brdy, krásná příroda a do Prahy je to za prací kousek.
Ten den si pamatuji úplně jako dnes. Kráčeli jsme po vrcholu jednoho kopce a mě napadlo otevřít téma nového domova. Nejen proto, že jsem/jsme si přáli ještě jedno děťátko, lákalo mě bydlet ještě více stranou lidí, ideálně někde pod lesem a kousek od potoka (ale v tomto kraji, který milujeme a kde máme všichni už spoustu přátel).
David se tehdy poněkud zdráhal, když jsem téma otevřela. Nemá rád moc změny a když si nějaké místo oblíbí, nerad ho mění. A náš současný byt měl/má opravdu rád.
Nicméně na můj argument rozširování rodiny slyšel. I na to, že si nedovedu v současném bytě představit, že zestárnu. Je na mě prostě příliš moderní.
Když jsem si s Davidem povídala o tom, jaký domov by se mu líbil, nepodařilo se mi z něj nic konkrétního dostat. Jasné však bylo – chceme zůstat v této oblasti, maximálně do 10km odsud.
Když jsem mu ale předložila svou vizi, líbila se mu. Říkal, že se s ní ztotožňuje. Má vize spočívala v dřevěném domečku pod lesem, který má velkou zahradu, blízko je potůček a – kdybych si dovolila opravdu hodně přát – v zahradě jsou už vzrostlé ovocné stromy (neb miluju zpracovávání všeho možného, ovoce i zeleniny). Vize to byla na místní poměry velmi odvážná. Nabídka bydlení v naší oblasti je velmi malá a když už se něco objeví, je to cenově extrémně drahé, protože tato oblast je velmi vyhledávaná lidmi z Prahy nejen na relaxaci o víkendech, ale i pro žití. A doba covidová důležitost přírody a soběstačnosti jen podtrhla.
Když k nám pár týdnů po prvním povídání o novém domově přišla Sofinka, bylo jasné, že časem se stěhovat prostě budeme muset, naše současné bydlení prostě není dost velké pro pětičlennou rodinu.
A když jsem se po pár týdnech těhotenství vrátila s Davidem k tématu, shodli jsme se, že první rok po narození děťátka necháme chráněný. Že vyšleme spolu vizi, uděláme si nějaký rituál a necháme to na Existenci, zda nám něco sama o sobě nepřihraje do cesty. Neb víme, že to tak často funguje, už v minulosti se nám to u několika větších věcí stalo. Zejména, když jsme pustili svá očekávání a přestali na splnění snu tlačit.
Já jsem měla i zcela prozaický důvod k tomu, abychom naše děti chránili před řešením bydlení v útlém věku. Moji rodiče kdysi stavěli dům, když jsem byla malá. Maminčin nesouhlas převálcovala kdysi rodina našeho tatínka a stavělo se proti její vůli. A ona tehdy nebyla dost silná na to, aby se stavění neúčastnila. Slízla to tak nejen mamka, ale i já. Dodnes si vyčítá, jak tahala sama valník cihel a mě nechávala malinkou pročuranou hrát si někde u stavby na písku (řidič na ni řval, ať si pospíší, že už měl být jinde). I když už je dnes jiná doba a dá se stavět na klíč, prostě něco podobného jsem svým dětem nechtěla způsobit. Přidala jsem tedy ještě další svou podmínku, nechci stavět. Ani v prvním roce dítěte, ani později.
Pokročí pár týdnů a téma nového domova se opět stane aktuálním. David přichází s možností, že by se v sousedství mohl uvolnit starší domeček, který bychom si mohli zrekonstruovat. Bože, rekonstrukci fakt ne, pls! Navíc takovou, kde by se muselo bouchat do cihel a byla by časově náročná, v tomhle mám taky jasno.
Po pár dalších týdnech opět ztratíme důvěru v Existenci a sem tam koukneme s mužem na realitní portály. Blíží se porod a do procesu vstupují naše mysli, které říkají, že nás současný byt je pro 5 opravdu malý. Jedna nabídka nás zaujme – dřevostavba u lesa! – jedeme se tam podívat. Jako realitní zelenáči z nabídky nepoznáváme, že se jedná teprve o projekt a jsme překvapení, když přijedeme na pozemek beze stavby. „Tohle určitě ne!“ nechávám se slyšet, i když kluci hned pádí dolů do lesíka, a mě to tam taky nějak přitahuje. Ani se tam však nejdu podívat, v osmém měsíci těhotenství mě vidina stavění opravdu neláká. Tohle je říjen 2020.
Střih.
Březen 2021. Sofinka Magdalenka je už mezi námi. Kupodivu jde vše krásně hladce, mám dost sil (i když se už blíží mé 43. narozeniny), mateřství si do třetice moc užívám. Pomalu v sobě po troškách rozpouštím představu, že bych se nechtěla stěhovat v prvním roce Sofinčina života. A dokonce jsem na tom energeticky tak dobře, že si dovedu přestavit stavět na klíč.
Pár dnů poté, co takto smýšlím, se ozve můj tatínek. Sice je chirurg, ale reality byly vždy jeho koníčkem. Nejen, že ho baví, má na dobré „čuch“. Přijde s jednou nabídkou dřevostavby na kraji lesa. Mrknem na to, přijde nám to povědomé a zajímavé. Pár dnů na to se ozve má sestra. Rovněž doktorka, rovněž s koníčkem v realitách. Říká, že narazila na jednu zajímavou dřevostabu u lesa. Takže je rozhodnuto, jedeme se tam podívat!
Na místě zjistíme, že se jedná o ten samý pozemek, který jsme navštívili na podzim loňského roku a světe (ne)div se, je na něm už základová deska!!! No, není to znamení?
Pak se toho ještě uděje spoustu. Když se to pokusím co nejstručněji shrnout, tak:
Dům ve Svinařích prostě padl. Zpětně viděno, říkám si „Zaplať Pánbůh, resp. Existence!“. Ve finále se velmi ulevilo nám oběma, i s Davidem. Trochu jsem teda dům oplakala, ale to bylo nějakých 15 minut a předtím i potom cítila obrovskou úlevu. Davidovi trvalo déle jej pustit, ale i jemu se podařilo nakonec se od něj odpoutat.
Domluvili jsme se, že si dáme několik měsíců pauzu. Nebudeme vůbec řešit bydlení. A vyrazíme někam na pořádnou dovolenou, na které jsme kvůli domu nebyli loni ani letos.
A víte, co se stalo?
Pět dnů po puštění domu ve Svinařích, se objevila na srealitách přes hlídacího psa nabídka, která nám „sedla jako prdel na hrnec“.
Dům ve vedlejší vesnici, kousek od lesa i potoka, s velkou zahradou. Vybavený, připravený až na pár detailů k nastěhování. S mnoha věcmi navíc – vzrostlými ovocnými stromy, solary, studnou, trampolínou, dřevěným hřištěm pro děti a venkovním bazénem. S dvěma kočkami a několika slepičkami, to je prostě paráda!
Dům k nám přichází pět dnů po puštění „starého“ domu ve Svinařích. S majiteli se domluvíme v podstatě hned. Zajemců bylo vícero, ale my jsme se jim prý líbili nejvíc. A nám se dům a zahrada líbili na první dobrou tak moc, že jsme jim taky hned řekli ano. I podpis smluv proběhl hladce, všechny dohody naprosto bez problémů.
Cítíme se požehnaní tímto darem. Víme, že není zdaleka jen naší zásluhou, resp. zásluhou toho, že jsme měli vizi a podařilo se nám pustit její nefunkční podobu. Cítíme velké požehnání shůry a že se spojily vyšší síly a pomohly nám. Resp. že už jsme pak nešli proti nim, ale nechali věci se odvinout v souladu s nimi.
Děkujeme!!!
p.s. Mě pak tedy ještě taky došlo, že bylo potřeba, aby se sjednotila vize nás obou – mě i Davida. Já chtěla dřevostavbu, spíše novou. David rekonstruovat starý dům. U našeho nového domova se potkáváme. Dům není úplně nový, ale nemusí se stavět, ani dokončovat, stačí se nastěhovat. Úplně nám vyhovuje velikostně a na druhou stranu – pokud si David bude chtít užít nějaké (re)konstrukce, ta po částech může probíhat léta. Může se vyřádit na interiéru, se zahradními domky i na zahradě, kterou bychom chtěli směřovat permakulturně. Nicméně vše bez toho, abychom ještě s velikým úsilím a investicemi museli dům vůbec připravit na obyvatelnost (a pak navíc budovat sklep, hloubit studnu a zakládat celou zahradu, což hrozilo ve Svinařích).
p.p.s. Halouny se mi vždycky líbily. Často tam jezdívám, mám tam hned několik kamarádek. Tak si budem ještě blíž, co víc si přát!