Podpora všem maminkám v době koronavirové

aneb mých 7 tipů, jak si zachovat v této době klid, zdraví a dobrou náladu

Ufff! Intenzivní a náročný čas to teď je, viďte? Určitě máte spoustu běžné práce okolo dětí a domácnosti a do toho možná přibývá přeorgaizování času s rodinou, organizační změny v práci a další.

Určitě taky zažíváte různé pocity, spojené s nemocí COVID-19 a jejím vlivem na zdraví. Možná máte strach o sebe, své děti, partnera či rodiče… Každopádně je to čas skutečně náročný, pro nás pro všechny.

Ráda bych vám dala vědět, že nejste samy. Že je kolem vás spousta dalších žen, které jsou na tom stejně. Že máte kolem sebe i podporu ve formě rodiny, přátel a lidí, kteří si podobnou zkušeností prošli a zvládli ji ve zdraví.

Já sama se kdysi nečekaně ocitla těhotná v oblasti s výskytem malárie. Získala jsem tehdy velmi posilující zkušenost, že i obdobím velkého ohrožení můžeme projít snadno a bez úhon. Níže proto nabízím 7 svých tipů, jak si zachovat v této době zdraví, klid a co největší pohodu.

1. Zajistit si kvalitní informace

Asi už víte, že nemoc ohrožuje zejména starší lidi a lidi s onkologickou diagnózou, sníženou imunitou a tzv. polymorbiditou (vícero nemocí najednou). Asi už víte, že zatím na celém světě nezemřelo na nemoc Covid-19 žádné dítě ve věku do 9 let. Budiž nám, maminkám malých dětí, aspoň toto útěchou, že naši nejmenší jsou v (relativním) bezpečí.

2. Řídit se hygienickými a bezpečnostními pravidly státu

Opatření, která zavádí vláda a orgány činné a věci znalé z oblasti zdravotnictví, mají svůj smysl. A to zejména nyní, kdy toho o chování viru ještě mnoho nevíme. Ukázalo se to na příkladu Singapuru, zemi, která je leteckým mostem mezi Evropou, Asií a Oceánií, jež velmi dobře zvádla v roce 2002 virus SARS a v roce 2012 virus MERS. Určitého klidu na duši nám může dodat v těchto nových časech to, že ze Singapuru si berou naše orgány příklad jako z jednoho z hlavních.

3. Zpomalit

Obecný problém celé naší vyspělé společnosti je ten, že dlouhodobě přetěžujeme mužskou energii v nás a jedeme na výkon. Nerespektujem cyklus ročních období, nerespektujeme cykličnost žen a tedy ani to, že nás zima zve ke zpomalení a stejně tak i (nejen) menstruační fáze cyklu. Využijme této doby, která nám připomíná jak je zdraví důležité a zpomalme. Sníží se nám hladina stresového hormonu kortizolu, podpoříme tak své nejen psychické, ale i fyzické zdraví.

4. Podporovat svou imunitu stravou

V dnešní době stále roste povědomí o tom, jak je z hlediska imunity důležitá strava. Už se víc a víc ví o tom, že hlavním orgánem je z hlediska imunity mikrobiom (zadopovědný za 70% naší imunity). Jsou to buňky sídlící ve střevech, ve svém souhrnu by vytvořily orgán velikosti jater.

Je důležité dodávat mikrobiomu ty živiny, díky kterým prospívá – hlavně hodně vlákniny (přítomné zejména v zelenině, ovoci, luštěninách), probiotik (ve formě kysaných produktů) a vitamínů. Naopak omezit ty produkty, které mu žádnou výživu, tj. hlavně vlákninu, nedodají. Těmi jsou například maso, cukr, olej…

5. Milovat

Bohužel se ješte všeobecně neví/nemluví o tom, jak mocným lékem je láska. Mám opakovaně vyzkoušeno, že ať už děti řešily jakoukoliv zdravotní obtíž, v 90% případů stačilo zpomalit, resp. vypnout a věnovat jim svou maximální péči a pozornost. Ve zbylých případech jsme přidali zejména bylinky a někdy homeopatika. Díky tomu například starší synek Davídek zatím – ve svých 4,5 letech – ještě „neochutnal“ chemické léčivo (a mladší synek jen jedenkrát).

6. Radovat se

Radost je velmi silná energie. Působí jako ochrana proti vnějším vlivům, dobře se ví o jejich účincích na prodloužení života. Dle čínské medicíny se s určitým množstvím energie rodíme. Tu můžeme buď snadno a rychle vyplýtvat, nebo si ji hýčkat a doplňovat. Jedním z takových způsobů doplňování je dělání věcí, které nám přínáší radost. Protože ty nás zpětně dobíjejí. Tak pojďme se svými milovanými nejen zpomalit, více se sobě navzájem věnovat, ale i se spolu radovat!

7. Důvěřovat

Důvěra je snad nejsilnější ochranou, která může být. Když důvěřujeme a jsme přitom bdělí, nemůžeme udělat chybu. Naopak, můžeme se uvolnit a dát prostor svým instinktům, aby vystoupily do vědomí v případě skutečného ohrožení. Ve zbylém čase si můžeme život užívat v nenucenosti a cennosti každé jeho minuty.

S láskou a přáním pevného zdraví a pohody nám všem,

Tereza

Jsem milující máma tří dětí a vášnivá terapeutka. Ve své praxi kombinuji dar citlivosti a schopnosti jasně vidět to, co nefunguje. Podporuji ráda hlavně maminky malých dětí, aby mohly žít jako v bavlnce. Můj příběh si můžete přečíst zde>>> A tady si můžete zdarma stáhnout Ebook Maminka v bavlnce: 7 tipů jak si snadno a rychle dobít baterky. Napsala jsem je pro vás všechny jako podporu a dárek ode mě vám>>> Jsem také autorkou Ebooku Maminka v bavlnce: 3x5 tipů jak si vytvořit z mateřské skutečnou dovolenou.Napsala jsem ho pro všechny maminky, které si chtějí doma vytvořit mateřskou snů>>>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.