Největší mýtus o mateřské? Že snižuje kvalifikaci!

Určitě jste už někde slyšeli (a možná si to taky myslíte), že „mateřská snižuje kvalifikaci“. Promiňte, ale přijde mi to jako ten největší mýtus, který jsem v souvislosti s mateřskou kdy slyšela! A bohužel tak silně zakořeněný v dnešní společnosti a kolektivním nevědomí, protože daný prehistorickým vnímáním role ženy v rodině a ve společnosti..

Ano, žena se sice na mateřské nevzdělává dále v oboru a nesbírá v něm další zkušenosti. Ale sbírá něco mnohem cennějšího, co její práci po návratu povznáší na mnohem vyšší úroveň. A co to je? Tak namátkou:

Flexibilita

Znají to dobře všechny matky. Že jednou vymyšlený přístup, který báječně funguje, nefunguje stále. Děťátko se rychle mění a vyvíjí a s tím i jeho potřeby. Takže je třeba často měnit způsoby a časy uspávání, jídelníček, způsob komunikace, atd.

Kreativita

Dětem se rychle omrzí každá hračka. Pokud by se maminky omezily jen na zábavu skrze hračky, musely by jich skrze domácnost proudit tuny. Ale každá maminka se naučí vymýšlet, jak dělat se stejnými věcmi nové a nové kousky. Že hrníček může být jednou na pití, jindy poslouží k „vaření“ a jindy v něm můžete schovat poklad..

Vůdcovské schopnosti

Už velmi malé děti – kolem jednoho roku – používají různé strategie, jak dosáhnout svého. Dostat ještě trochu víc sladíčka, vylézt tam na tu lákavě nebezpečnou židli.. Je na každé mámě, aby rozpoznala, jak děťátko jemně – ale důsledně – vést tam, kde jeto pro něj zdravé a bezpečné.

Komunikace

Že mámy na mateřské hloupnou a jejich slovník se omezujem na dětské žvatlání? Mýlka! Empatická maminka si rychle všimne, jak její děťátko komunikuje celým tělem. A nejen to, je schopná odečíst z řeči těla a sdílet s ním mnohé i třeba „jen“ skrze pohled do očí.

Time management

Je neskutečně náročné malé děti balit, ať už jedete kamkoliv – k doktorovi, na dovolenou či cestujete do zahraničí. Už jen být někde v daný den na čas je „pěkný záhul“. Maminky to nutí dobře si věci zorganizovat. Určit co sbalit, kdy to sbalit. A jak a kdy „sbalit“ děti dle jejich schopností a aktuální nálady.

Určování priorit

Když pláčou obě děti – ke komu půjdu dřív? Když je na „seznamu úkolů“ ještě deset věcí – co začnu dělat nejdříve? V tom minimální čase, který mám na to je dělat v klidu (když dítě spí či jí) nebo než po mě bude (zase) něco chtít? Všechny maminky si tuto schopnost dnes a denně tříbí.

Tak jakpak? Ještě máte počit, že mateřská snižuje ženám kvalifikaci? Encyklopedické vzdělání v oboru se dá dohnat rychle a s výše uvedenými rozšířenými schopnosti žena snadno dožene (a rychle předežene) chybějící zkušenosti v oboru. A zůstane jí přitom mnohem víc schopností a dovedností než před mateřskou, už na trvalo.

S láskou a podporou všem maminkám a jejich otevřeným nadřízeným,

Tereza

p.s. A to jsem ještě nepsala nic o schopnosti zvládat více věcí najednou, schopnosti pracovat pod tlakem, obrovském tréninku a rozvoji trpělivosti a mnohých dalších dovednostech!

 

Jsem milující máma tří dětí a vášnivá terapeutka. Ve své praxi kombinuji dar citlivosti a schopnosti jasně vidět to, co nefunguje. Podporuji ráda hlavně maminky malých dětí, aby mohly žít jako v bavlnce. Můj příběh si můžete přečíst zde>>> A tady si můžete zdarma stáhnout Ebook Maminka v bavlnce: 7 tipů jak si snadno a rychle dobít baterky. Napsala jsem je pro vás všechny jako podporu a dárek ode mě vám>>> Jsem také autorkou Ebooku Maminka v bavlnce: 3x5 tipů jak si vytvořit z mateřské skutečnou dovolenou.Napsala jsem ho pro všechny maminky, které si chtějí doma vytvořit mateřskou snů>>>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.