Sebevědomá máma – část 1.

Ve společnosti je obecně ještě hodně zakořeněný názor – zejména mezi muži – že žena na mateřské to má snadné. Je doma, nemusí do práce, hraje si s dítětem, může s ním chodit/jezdit na výlety… Mezi ženami je zase – stále ještě hodně – zakořeněný názor, že žena na mateřské má automaticky vykonávat všechny domácí práce a všechnu péči týkající se děťátka/dětí.

Je to částečně dáno predispozicemi mužů a žen – ženská energie je spíše pečující a plynoucí, mužská zase spíše ochranitelská a aktivní. Částečně je to dáno historickým vývojem. Muži byli po mnoho staletí těmi, kteří chodili „lovit mamuta“ a ženy se staraly o „udržování ohně“ a tepla domova. Tento historický vývoj je hluboce otisknut do kolektivního nevědomí, které na naše nevědomí – ať už se nám to líbí, nebo ne – má velký vliv.

Naštěstí jde vývoj kupředu a už se víc a víc ví, že i ženy mají v sobě mužskou energii (genetický vklad a otisk od svého tatínka a dalších mužů v rodě). A stejně tak i mají v sobě muži ženskou energii (genetický vklad a otisk od své maminky a dalších žen v rodě).

Ráda bych svým článkem dnes trošku připodobnila svět mateřské mužům. A podpořila v nás ženách naše sebevědomí tím, že se pobavíme o hodnotách, které na mateřské tvoříme.

Mateřská je práce na 2,5 úvazku

Vědci spočítali, že žena péčí o dítě a domácnost stráví tolik času, jako kdyby pracovala na 2,5 úvazku. A to přitom počítali pouze čas strávený péčí o dítě, nikoliv jeho intenzitu, která se samozřejmě násobí počtem dětí a tím, že má na starosti většinou i celou domácnost!

Kdysi jsem se svému muži snažila připodobnit náročnost péče o dvě malé děti a domácnost takto:
„Je to jako když si představíš, že chodíš do práce 7 dní v týdnu na 14-15 hodin a jen pár hodin ráno a večer je s tebou kolega na práci, které je dost pro dva.“

Může to být trochu úsměvné, ale je to tak. Když jsem to Davidovi takto kdysi podala, rozuměl tomu. Bylo to řečeno „jeho jazykem“. Umožnilo mu to získat vhled do náročnosti mé mateřské dovolené a mě se tak ještě víc otevřela vrátka k jeho angažování se v běžné péči o děti a domácnost. Nejen že jsem si díky tomu uvědomila, že si můžu – v rámci rovnováhy mezi mým energetickým výdejem doma a jeho energetickým výdejem v práci – zažádat o jeho větší angažovanost v péči o děti i domácnost. Ale taky, že si můžu dovolit v rámci rovnováhy tvořit více času pro sebe a svůj odpočinek (případně seberealizaci).

„Je to jako když si představíš, že chodíš do práce 7 dní v týdnu na 14-15 hodin a jen pár hodin ráno a večer je s tebou kolega na práci, které je dost pro dva."

Péčí o děti a domácnost „vydělávám“ měsíčně hezké peníze

Dalším krokem k většímu sebevědomí na mateřské pro mě bylo, když mě jeden večer napadlo spočítat, kolik by to stálo, kdyby všechny ty úkony – péče o dítě, uklid domácnosti, vaření, atd. – by ly prováděné najatými externisty. Víte, jaké číslo mi vyšlo? 40 000,- Kč měsíčně! A to v tom nebyla započítaná „noční pohotovost“ (vstávání k děťátku v noci), čas strávený vařením (pouze započítaný rozdíl v tom, kolik by stála strava nakupovaná venku) a hlídaní dětí o víkendu!

Pěkná suma to je, že? A to přitom hodně maminek má ještě na mateřské špatný pocit z toho, že nevydělává a navíc – bohužel – dost mužů to ženám na mateřské předhazuje, když argumentují proč si musí jít po namáhavé (8 hodinové! ) práci lehnout. Nebo se někam odreagovat na sport či do hospody.

Nedávno jsem s jednou klientkou řešila rozvodové vypořádání majetku s manželem. Manžel měl pocit, že jí přeci nemůže dát polovinu majetku, když na něj všechen vydělal on svou prací a ona „přeci byla jen doma s dětmi“. Když váhala, zda si může stát za tím, aby si řekla o víc peněz, než on jí nabízí, vzala jsem kalkulačku do ruku a spočítala to. Víte kolik svou péči o děti a domácnost vydělala/ušetřila rodině za těch xy let péče o ni? Skoro 9 milionů! Hned se jí s touto informací lépe chápal její vklad do rodiny a bylo pro ni snazší si dovolit stát za rovnovážnějším vypořádáním.

Samozřejmě, že ne všichni muži a ženy jsou takoví. Spousta mužů se už pravidelně věnuje dětem a angažuje v domácnosti a spousta žen se na mateřské seberealizuje prací. Každopádně je podle mě vždy si dobré připomínat jednu věc. Pokud někdo od nás očekává – nebo my sami od sebe očekáváme – automaticky určitou péči a pozornost neznamená to, že je musíme vykonávat. A už vůbec to neznamená, že by neměly svou hodnotu! Je dobré si uvědomovat hodnotu svého času, péče a dovedností. Je dobré si jich a sebe vážit. A případně se i ozvat, pokud nás někdo nevidí či nectí tak, jak si zasloužíme.

S láskou všem maminkám,

Tereza

Jsem milující máma tří dětí a vášnivá terapeutka. Ve své praxi kombinuji dar citlivosti a schopnosti jasně vidět to, co nefunguje. Podporuji ráda hlavně maminky malých dětí, aby mohly žít jako v bavlnce. Můj příběh si můžete přečíst zde>>> A tady si můžete zdarma stáhnout Ebook Maminka v bavlnce: 7 tipů jak si snadno a rychle dobít baterky. Napsala jsem je pro vás všechny jako podporu a dárek ode mě vám>>> Jsem také autorkou Ebooku Maminka v bavlnce: 3x5 tipů jak si vytvořit z mateřské skutečnou dovolenou.Napsala jsem ho pro všechny maminky, které si chtějí doma vytvořit mateřskou snů>>>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.