Dušičky – čas vzpomínání či truchlení?

Úmrtí partnera je podle mnoha psychologů tou úplně nejnáročnější ze všech zátěžových životních situací. Úmrtí blízkého člena rodiny patří podle nich rovněž na seznam nejnáročnějších životních situací.

Blíží se Dušičky, svátek, kdy vzpomínáme na naše blízké, kteří už mezi námi nejsou..

Osobně je mám moc ráda. Doma zapálíme svíčku a povídáme si s dětmi o těch z našich blízkých, kteří už odešli z těla. A protože jejich hroby nemáme v dojezdové vzdálenosti, chodíme s dětmi na jeden malý hřbitov u nás v okolí. Počkáme až se setmí, bereme s sebou svíčky a zapalujeme je na náhodně vybraných hrobech.

Když umře někdo, koho jsme milovali, je to vždycky šok. I když byl třeba dlouhodobě nemocný a jeho odchod se očekával. Protože tu v jednu chvíli ještě byl… A najednou už není.

Když umře někdo, koho jsme milovali, začneme truchlit…

Když umře někdo, koho jsme milovali, začneme truchlit…

Podle americké psycholožky Elisabeth Kubler-Rossove, která dané téma zkoumala a uskutečnila rozhovory s 500 umírajícími, má umírání i truchlení obdobné fáze a je jich až 5.

Mluví se o fázi popírání (“Tohle nemůže být pravda, to se nemůže dít me!”), hněvu/agresi (“Proc se to děje mě/nám? To není fér!”), smlouvání (u umírající osoby: “Udělám cokoliv, abych mohl/a žít ještě pár let”), deprese (“Ztratil/a jsem milovaného/milovanou, proč dál žít?“) a smíření (“Bude to v pořádku.”), kdy přijímáme daný stav.

Umírající či truchlící nemusí nutně zažít všech 5 fází a v tomto přesném pořadí. Vše se odvíjí od individuality dané osoby. Ale zažívá vždy alespoň 2 fáze. A tento proces je také pozorovatelný při jakékoliv jiné velké ztrátě (např. zaměstnání, příjmu, svobody).

A proč to všechno píšu?

Protože pokud jste zrovna ve fázi truchlení nebo je pro vás vzpomínka na odchod milované osoby i po letech velmi bolestivá, můžu vám v této situaci velmi ulevit květové esence dr. Bacha. A nejen ony!

S truchlením vám může pomoci zkušený terpaeut/ka.

Bachovky & truchlení

Když i po letech často vzpomínáme na nějakou nám velmi blízkou osobu, brání nám vzpomínky na ni být v přítomném okamžiku a užívat si jej. A/nebo když naši psychiku zaměstnávají silné emoce ohledně jejího odchodu – je to nápor na nervovou soustavu a náš organismus má méně prostoru pro jiné věci – např. na průběh samoléčebných mechanismů v těle.

Tehdy je dobré daný mentální a emocionální stav opečovat. Mezi vhodné “Bachovky” v tu chvíli můžou patřit například: Zimolez (pomáhá nám odpoutat se od minulosti), Snědek (jsme-li z odchodu (stále ještě) v šoku nebo byl-li to pro nás velký šok, když milovaná osoba odešla) a/nebo Krizová esence Dr. Bacha (pomáhá zejména při akutních stavech, ale dává se do individuální tinktury na míru i při delších psychicky náročných obdobích).

Dále pak může výrazně pomoci celá řada dalších Bachovek – v závislosti na tom, v jaké fázi truchlení jsme. Ve fázi hněvu/agrese např. Cesmína, ve fázi deprese – dle jejího průběhu – např. Hlodáš, Jedlý kaštan či Planá růže), atd. atd.

Tinktura sestavená na míru praktikem květových esencí Dr. Bacha může obsahovat až 7 esencí, které vzájemně synergicky působí na mentální a emoční zdraví toho, kdo to potřebuje, a přináší úlevu.

S zpracováním zážitku ztráty mohou pomoci např. květové esence Dr. Bacha, NLP či dechové techniky

NLP & truchlení

Neurolinguisticke programování pracuje s nervovou soustavou tak, že pomocí práce se smysly vytváří v mozku nové nervové spoje. Tímto způsobem se rozvíjí plasticita mozku a je tak možné např. přetisknout traumatické zážitky zážitky zdrojovými.

Co se týče “zpracování” odchodu milované osoby, existuje přímo jedna technika, která náročný stav dokáže moc hezky opečovat.

Jmenuje se Řešení truchlení a spočívá v tom, že terapeut pomůže klientovi v sobě přeměnit zážitek ztráty do zážitku přítomnosti. Není vhodné ji používat v situaci, kdy je bolest ještě příliš velká – na to jsou vhodnější květové esence Dr. Bacha – ale dá se použít i po letech, pokud má daný člověk stále ještě pocit ztráty.

Dechové techniky a truchlení

Dech je úplně zázračným nástrojem pro péči o naši psychiku. Máme ho neustále k dispozici, je to jediná z autonomních funkcí těla, kterou dokážeme ovlivnit a taky nejpřímější nástroj jak uklidnit náš nervový systém.

Existuje mnoho různých dechových technik, které mohou s truchlením pomoci. Teď namátkou zmíním aspoň dvě – technika zrcadlení/stimulace dechu a tzv. podpůrný dech.

U první dechové techniky, zrcadlí/stimuluje dechový terapeut pomocí doteků dech klienta, který tak může rozšířit svou dechovou kapacitu a v tomto rozšířeném prostoru se více uvolnit do klidu a/nebo síly. Při zrcadlení/stimulaci dechu se také mohou vyplavit emoce, které zamrzly v systému daného člověka při ztrátě.

U podpůrného dechu, se dechový terapeut soustředí na ta místa v těle, kde klient cítí, že mu podpora udělá dobře. Dýcháním do těchto oblastí a pomocí doteků v daných místech si vytváří klient zdrojový zážitek podpory.

Pokud vás trápí odchod milované osoby a volá cokoliv z toho, o čem píšu, že s truchlením pomáhá, neváhejte se mi ozvat. Ať už na tel: 739 259 352 či na mailu tady: tereza@terezakastakova.cz.

S láskou,

Tereza

Jsem milující máma tří dětí a vášnivá terapeutka. Ve své praxi kombinuji dar citlivosti a schopnosti jasně vidět to, co nefunguje. Podporuji ráda hlavně maminky malých dětí, aby mohly žít jako v bavlnce. Můj příběh si můžete přečíst zde>>> A tady si můžete zdarma stáhnout Ebook Maminka v bavlnce: 7 tipů jak si snadno a rychle dobít baterky. Napsala jsem je pro vás všechny jako podporu a dárek ode mě vám>>> Jsem také autorkou Ebooku Maminka v bavlnce: 3x5 tipů jak si vytvořit z mateřské skutečnou dovolenou.Napsala jsem ho pro všechny maminky, které si chtějí doma vytvořit mateřskou snů>>>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.